Rengeteg zöldség és gyümölcshéj kidobva a kukába.

Fejenként 62 kg ételt pazarolunk el évente – 4 tipp a fenntarthatóság jegyében

Amikor valahol a szemetesbe kerül egy szikkadt szendvics, egy fonnyadt alma, vagy a hétvégi ebéd maradéka, ritkán gondoljuk végig, hogy ez az egyszerű mozdulat mekkora kárt okoz hosszútávon a bolygónak. A Föld sosem volt ennyire kitéve a túlfogyasztásnak és a pazarlásnak, pedig tudatos a fenntarthatóság követésével változtathatnánk rajta. Cikkünkben 4 olyan tippet hoztunk a bolygó védelméért, melyeket Te is könnyedén beépíthetsz a napi rutinodba. Készen állsz? Mutatjuk, hogyan legyen fenntarthatóbb a háztartásod!

Kukába öntenek rengeteg ételt egy tányérról.

1. Vásárolj kevesebbet a fenntarthatóság jegyében!

Tudtad, hogy Eurostat adatai alapján az élelmiszer-hulladék több mint felét, mintegy 54 %-át a háztartások termelik az Európai Unióban? Van egy rossz hírünk: Magyarországon ez a szám még ennél is nagyobb. 70 % körüli a háztartások részaránya a teljes élelmiszer-hulladék képződéséből.

A NÉBIH felméréséből kiderült, hogy egy magyar felnőtt átlagosan 62 kg élelmiszer-hulladékot termel évente. Ez a teljes lakosságra nézve közel 4.000 kék bálna súlyának felel meg. Képzeld csak el egyben ezt a sokkoló mennyiséget. Mindannyian hozzátettünk, de változást is közösen hozhatunk.

A NÉBIH kimutatta még azt is, hogy a készételek, a pékáruk, a friss zöldségek és gyümölcsök, valamint a tejtermékek adják az élelmiszerpazarlás túlnyomó részét (82,5 %). Továbbá az összes élelmiszer-hulladék 41,6 %-a (25,8 kg/fő/év) lenne elkerülhető – kisebb mennyiség vásárlásával, fenntarthatósággal, és a maradékok felhasználásával: a szikkadt zöldségekből krémleves, a zöldséghéjakból alaplé – amit fagyasztva is tárolhatunk – a száraz kenyérből pedig kenyérpuding készíthető. Maradékot menteni menő!

Egy kéz bevásárló listát tart a szupermarketben a termékek előtt.

2. Ne a fenntarthatóság fizesse meg a hiányos bevásárlólistát!

Hallottál már a túlfogyasztás napjáról? Ez a dátum minden évben más-más napra esik, és azt jelzi, hogy a lakosság mikorra élte fel a rendelkezésre álló éves erőforrásait. Nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy manapság ez jóval kevesebb, mint 365 nap, a bolygónk viszont képtelen ezt újratermelni. Ez az állapot pedig folyamatosan csak romlik.

1970-ben a fogyasztásunk határa december 23-ra esett, 2024-ben már augusztus elsején elértük ezt a határt. Magyarországon sajnos még ennél is drasztikusabb a helyzet: tavaly a lakosságunk már május 24-re elfogyasztotta az éves mennyiséget.

Mindez azt jelenti, hogy mikor kettővel több joghurtot vásárolunk, – majd nem esszük meg – a bolygó egy lépéssel közelebb kerül ehhez a dátumhoz, aminek rendkívül súlyos következményei lehetnek.

És mit tehetsz a fenntarthatóságért a hétköznapokban? 

Tervezd meg a heti menüdet, és írj az alapján egy bevásárlólistát! Plusz pont, ha fenntartható csomagolásra esik a választásod az üzletben. Ja, és ha teheted, ne menj éhesen boltba! Mindannyian estünk már abba a hibába, hogy telepakoltuk a kosarunkat felesleges termékekkel, mert épp megkívántuk. ?

És legyünk őszinték, a pazarlás nem csak az élelmiszerekkel hozható összefüggésbe. Ugyanúgy vonatkozik ruha vagy elektronikai cikkek vásárlására is.  Sokan keresik a legújabb okostelefont, miközben még az évekkel ezelőtti modell is tökéletesen működik. Gondolj a Földre és a pénztárcádra is, mielőtt megvásárolnád

3. Ne csak ételt, erőforrást is ments!

Gondolj bele, hogy amikor a szemetesedbe kerül az ételmaradék, az útja nem itt ér véget. Sőt, valójában itt kezdődik. Ez óriási környezeti terhet ró a bolygóra, hozzájárulhat az éghajlatváltozáshoz, és akár a termőföldek túlhasználásához is. Tehát amikor nem fogyasztasz el egy ételt, annak a termesztési, betakarítási, szállítási, előállítási, csomagolási, tárolási és kereskedelmi energiái is kárba vesznek.

Ezzel a lépéssel az étel felesleges élelmiszerré változik, ami nem „csak egy zsemlét” jelent, hanem az előállításához szükséges energia elpazarlását is. Ha nem öntesz többszáz liter tiszta vizet a lefolyóba, miért is dobnál ki pékárut vagy készételt? Vásárolj okosan!

Ezen kívül tarts heti egy húsmentes napot, és ne feledkezz meg a gyermekek tudatosságra neveléséről sem, hiszen az ő jövőjükért is mi, az előző generációk felelünk.

4. Készételek közül válassz egy adagos POLCZ-ot!

Nem titkolt célunk, hogy a POLCZ-nál küldetésünknek tekintjük a bolygó védelmét, amit üzemünkben, a gyártás során, csomagolás közben, és a termékek megalkotásakor is figyelembe veszünk. Többek között ezért álmodtuk meg úgy az ételeinket, hogy az adalékanyag-mentesség mellett egy adagot tartalmazzanak. Így nem keletkezik maradék, és te is jól laksz. Win-win!

Ne feledd, közös érdekünk, hogy a fenntarthatóságot előtérbe helyezzük, és ez a mindennapoknál kezdődik.

VEGÁN POLCZ ételek online vásárlása

22 féle POLCZ étel online vásárlása

Olvasd el, mit írtak rólunk!

Gyakran ismételt kérdések a POLCZ ételekről

Hol tudom beszerezni a POLCZ ételeket?