Apró, de lehet ,,ló” méretű is, sok fajtája és színe van, tele van mindenféle jóval és méltatlanul kevés figyelmet kap.
Vajon mire gondoltunk?
Hát persze, hogy a babfélékre!
A babot, mint alapanyagot mindenki ismeri, ha máshonnan nem is, talán az iskolai menzáról a havi egy jókai bableves miatt, vagy a western hősök állandó chilis bab evészetéről.
Ennél azonban sokkal több van ebben a szuper zöldségben, mi pedig megosztjuk Veletek, miért is kedveljük annyira!
Vörösbab, tarkabab, lóbab, fekete bab, vesebab…
A bab a pillangósvirágúak közé tartozó hüvelyes növény, rendkívül változatos, ugyanis több, mint száz fajtája létezik. Már az ókor óta ismert és nagyon sokoldalú a felhasználása: készülhet belőle saláta, leves, főzelék, szendvicskrém…Vagy készétel, mint mondjuk a Füstölt tarjás babragu. 😉
Mérete és színe is eltérő lehet, ez utóbbit az antioxidáns tartalma határozza meg.
A világon mindenhol elterjedt, így könnyen hozzáférhető.
Gyógy-szer
Amellett, hogy finom, tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, rostokban gazdag és az egyik legjobb antioxidáns forrás (a legtöbb antioxidánst a vörösbabban találjátok).
Ez pedig azért szuper, mert ezek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy megőrizzük az egészségünket: a bab ugyanis segít helyén tartani a koleszterinszintet, fontos szerepet játszik a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében és egyes kutatások szerint a rák kialakulásának megelőzésében is. Sőt, emellett még csonterősítő, fejfájás csillapító és emésztés javító hatása is van.
A legjobb ,,gyógyszer” mindenkinek és még receptet sem kell kiváltani hozzá! 😊
Egy felmérés szerint például a heti legalább 4 alkalommal babot fogyasztó férfiak körében 38%-kal csökkent a stroke kockázata.
Hús helyett…nem csak vegáknak
Bizony bizony, ez az aprócska kis növény az egyik legjelentősebb fehérje forrás.
A szénhidrát tartalma is igen magas, azonban nem kell megijedni, mert ennek a nagy része oldható rostokból áll, ezek pedig segítenek a koleszterinszint helyrebillentésében és az emésztésben. A fennmaradó szénhidrát pedig elenyésző mennyiségű.
Így aki szénhidrát szegény diétát folytat, az is válassza bátran a babot az étrendjébe.
Így készítsd
Ha most azonnal elszaladnál a boltba, hogy feltöltsd a bab készleteidet, nem is csodálkoznánk. 😉
Fontos azonban tudni, hogy némely bab fajták héja az emberi szervezet számára fogyaszthatatlan anyagot tartalmaz, így nyersen vagy főtlen állapotban nem szabad őket fogyasztani!
Ezért is érdemes főzés előtt beáztatni a babféléket egy éjszakára, majd a főzéshez lecserélni az áztató vizet.
Ez a művelet azonban nem csak ezért hasznos, hanem azért is, mert így megpuhulnak a babszemek, másrészt pedig megelőzhető a fogyasztásuk után sokaknál föllépő puffadás.
Mi például mindig beáztatjuk főzés előtt őket. 😉
Ezt a sok jót még lehet fokozni
Egyes kutatások szerint a bab és a kukorica kombinációja az igazi ,,superfood” mennyország, mégpedig azért, mert ebben a két aprócska zöldségben együttesen minden olyan aminosav és ásványi anyag, élelmi rost és szénhidrát megtalálható, ami a testünk egészséges működéséhez szükséges.
Ezek azonban nem tartalmaznak koleszterint és telített zsírokat, mint például a húsok.
Mi a babot és a kukoricát is nagyon kedveljük, ezért is készítettünk három ételt, amiben mindkettőt megtalálod! 😉
A Chilis bab csicseriborsóval és a Mexikói zöldségragu egy szuper és nagyon tápláló vegán fogásunk, azonban a húsimádóknak sem kell elszomorodniuk, hiszen akár kolbásszal, akár valamilyen húsfélével remekül kiegészíthetők.
Aki pedig a magyarosabb ízeket kedveli és még húst is fogyaszt, a Füstölt tarjás babraguban biztosan megtalálja a számításait. 😉
12 féle POLCZ étel online vásárlása