Gombapörkölt: a csiperke mennyország

Gombapörkölt, rántott gomba, gombakrém leves, gombás rántotta, bakonyi szelet, töltött gomba…ha ezekre a mennyei gombás ételekre gondolunk (miközben összefolyik a nyál a szánkban😋😅), akkor szinte biztos, hogy a csiperkegomba fog eszünkbe jutni.
Ez nem is csoda, hiszen ezt a közismert, enyhe ízvilágú gombát egész évben beszerezhetjük minden zöldségesnél és a szupermarketek pultjairól, így legtöbbször ez kerül a kezünk ügyébe.
Amellett, hogy finom és rendkívül sokrétűen felhasználható, természetesen a beltartalmi értékei sem utolsók, tartsatok velünk és máris elmesélünk mindent!

Csiperke vagy sampinyon?

a kép forrása: Canva

A csiperke egy összefoglaló név, ez a gombák Agaricus fajtájának közel 300 tagját számláló csoportját jelöli. Ezek között számtalan fajta ehető, amik közül a két leggyakoribb a mezei és a kerti csiperke.
Kalapjuk fiatalon selymes fehér, domború, akár a 10-12 cm-es átmérőt is elérhetik (míg erdei társaik akár a 20 cm-t is). Vadon növő fajtáikkal a kertekben, mezőkön, erdőkben egy-egy kiadós esőzés után biztosan találkozhatunk. FONTOS, hogy ha gombászni támad kedvetek, akkor csak szakemberek által bevizsgált gombákat használjatok fel otthon, ugyanis könnyen összetéveszthető a fehér lemezű mérgező galócákkal!

A boltokban leginkább fehér, illetve barna változatával találkozhatunk, amik ízükben nem térnek el markánsan egymástól. Az első termesztett csiperkékről az 1600-as évek Franciaországában esik írásos említés, így sok helyen a mai napig champignonnak, vagy sampinyonnak is hívják a gomba francia elnevezése nyomán.

Jöhet egy kis gombapörkölt?

Tudtátok, hogy a gombát nem is kell meghámozni? Elegendő, ha megmossuk vagy átsúroljuk őket és már készülhet is belőlük a sok finomság!
A piacról hazatérve érdemes őket papírba vagy vászonzacskóba csomagolni (a műanyag helyett), így frissebbek maradnak és jó, ha mielőbb fölhasználjuk őket. Ha mégis csak később készülne az a bizonyos gombapörkölt, akkor 1-2 napnál tovább ne várjatok vele.

Ha már érzitek a szátokban a mennyei gombapaprikás ízét, akkor nem is csigázunk titeket tovább, megosztjuk veletek Czakó Dóri táplálkozási tanácsadó receptjét, ami a Tudatos tányér csomagunkban is helyet kapott.

Készítsétek el, szupergyors és mennyei finom!

Hozzávalók (2 adaghoz)

  • 500 g csiperkegomba
  • 140 g rizs
  • csemege/kovászos uborka vagy bármilyen, tartósítószer-mentes savanyúság

Így készítjük

egy pohárkába kimérjük, egy szűrőben alaposan leöblítjük és dupla adag vízbe feltesszük főni a rizst. Felforraljuk,majd alacsony lángon, lefedve tovább főzzük. Amikor az összes vizet beszívta, akkor van kész. Utólag sózzuk, fűszerezzük és miközben fő, kevergetésre sincsen szükség.
Közben egy tapadásmentes serpenyőbe tesszük a Kennivaló vegán kencét és alágyújtunk. Mehet rá a meghámozott, leöblített, felszeletelt gomba, ami előbb levet ereszt, majd addig kevergetjük amíg meg nem puhul és be nem sűrűsödik a szószunk és már kész is!

Csiperke – a kis szuperhős

Ahogy említettük, a csiperke önmagában sokkal több, mint egy finom étel, hiszen akár szuperélelmiszernek is nevezhetnénk! Magas fehérjetartalmának köszönhetően a vegán étrend egyik alappillére is lehet, de természetesen húsfogyasztóknak is jó szívvel ajánljuk. Emellett alacsony a zsír tartalma, ami diétázóknak, sportolóknak is igen előnyös.

a kép forrása: Canva

Vitaminokban (B2-, C-, D-, E-vitamin) és ásványi anyagokban (kalcium, folsav, cink, réz, szelén, vas) gazdag, így szervezetünkre is remek hatással van. Érdemes rendszeresíteni az étrendben, hiszen a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának megelőzésében is segít, de emellett a koleszterinszintet is csökkenti és antioxidáns tartalmának köszönhetően a daganatos betegségek leküzdésében/megelőzésében is szerepet játszik.

Jó hír, hogy ha nem bajlódnátok az amúgy rövid idő alatt elkészülő gombapörkölt receptünkkel, akkor az egyik legújabb fogásunkban, a Magyaros babraguban már elkészítve is megtaláljátok! Ez a tartalmas, magyaros ízvilágú és igen laktató étel az egyik személyes kedvencünk lett, amit akár két személyre is kitálalhattok egy kis főtt tojással és pirítóssal.



18 féle POLCZ étel online vásárlása

Olvasd el, mit írtak rólunk!

Gyakran ismételt kérdések a POLCZ ételekről

Hol tudom beszerezni a POLCZ ételeket?