Az új évszak nem csak az öltözködésünkben hozhat új kihívásokat, ilyenkor az életmódunk is némi változtatást igényel, ha szeretnénk támogatni a szervezetünket. A forró nyári napok hűsítő finomságai után szépen lassan inkább a melengető levesek, tartalmasabb főételek veszik át a szerepet, de ilyenkor is fontos, hogy megfelelő tápanyaghoz juttassuk szervezetünket…lehetőleg szezonális alapanyagokból. Szerencsére ősszel még bőven válogathatunk a hazai alapanyagokból is, amikkel feltölthetjük az energia raktárunkat a hideg téli napok előtt.
Korábban a tavaszra való hangolódás jegyében már írtunk róla, hogy minden évszakváltáskor ,,fáradtsággal” reagálhat szervezetünk. A hosszú, napsütésben gazdag és meleg nyári napok után bizony zavart okozhatnak bennünk a rövidülő nappalok, a hűvösebb, esősebb napok és a kevesebb napfény.
Jó hír, hogy hatékonyan támogathatjuk szervezetünket a megfelelő étkezéssel az ősz folyamán is, amihez most készültünk néhány jó tanáccsal.
SzezON
Nem véletlen, hogy sok helyen olvashatjuk, milyen fontos a szezonális táplálkozás. Minden évszaknak megvannak a maga zöldség és gyümölcs idényei, ezekben az időszakokban mindig sokkal tápanyagdúsabbak ezek a finomságok. Nem mellékesen pedig isteni finomak és olcsóbbak is, mint a külföldről sokat utazó társaik. 😉 Az ősz ebből a szempontból egy szerencsés szezon, hiszen ilyenkor még a nyár javaiban is dúskálhatunk, de már az ősz kedvencei is kaphatók. Érdemes ezt kihasználni és minél több idényzöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, amivel pedig már nem bírtok, mehet a fagyasztóba, vagy házi befőttbe, lekvárba, csatniba, szörpbe, kencékbe. 😉
Amivel biztosan találkozhattok a piacokon ilyenkor és megéri belőlük betárazni:
zöldbab, karfiol, brokkoli, uborka, paradicsom, zöldpaprika, padlizsán, kelkáposzta, fejes káposzta, kelbimbó, sárgarépa, petrezselyemgyökér, ribizli, nektarin, őszibarack, szilva, körte, szőlő, alma.
Legyen minél színesebb a tányér
Az őszi hónapokban bőven van miből választani, ilyenkor érdemes lehető legszínesebben táplálkozni. A napi zöldség- és gyümölcs adagunkkal így feltölthetjük a szervezetünk vitamin-, ásványianyag- és rostkészletét különféle táplálékkiegészítők nélkül is.
A zöld színű gyümölcsök és zöldségek fogyasztásával serkenthetjük a májműködést és csökkenthetjük a tumoros elváltozások esélyét. A sárga színt adó vegyületek antioxidáns hatással bírnak, segítenek sejtjeink regenerálódásában és szemünk egészségére is jó hatással vannak. A narancssárga zöldségekben és gyümölcsökben dúskál a C-vitamin és a karotin, mely a szív- és érrendszer hatékony támogatója, emellett bőrünk sejtjeit is óvja és lassítja az öregedést.
A fehér és barna gyümölcsök és zöldségek csökkentik a koleszterinszintet, illetve a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát is.
A piros szín a likopin és antocianin anyagok magas jelenlétéhéhez társul, amik erős antioxidáns hatásúak: segítenek a tumoros betegségek elleni védekezésben, javítják a memóriát, csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A lilás, vöröses-lilás zöldséges és gyümölcsök kiváló memóriajavítók, jó hatással vannak ereink egészségére, csökkentik a koleszterinszintet és az öregedés lassításában is szerepet játszanak.
Tápláló finomságok egész napra
reggeli
Már biztosan tudjátok, hiszen mi is értekeztünk róla korábban, hogy a megfelelő reggeli az egész napunkra hatással lehet. Ősszel sincs ez másképp. Egy szuper zabkása például kiváló fehérje- és rostforrás lehet reggelire, ami segít egyensúlyban tartani vércukorszintünket. Számtalan variációban és feltéttel elkészíthető, ha pedig reggel nincs kedvetek főzőcskézni, készítsétek el ,,éjszakázós” formában. Reggel pedig csak a rávaló gyümölcsöt kell majd kiválasztani és akár melegen is ehetitek. 😉
ebéd és vacsora
A hűvösebb napok beköszöntével a friss nyári saláták helyét átveszik a tartalmasabb, melengetőbb ételek. Szezonális alapanyagokból rengeteg finomságot elkészíthetünk, de ha nincs kedvetek vagy időtök sokáig a konyhában ácsorogni, íme néhány ötlet a tarsolyunkból. Természetesen ,,csupa zöldség” POLCZ készételeinkkel.
A leggyorsabb megoldás egyértelműen az, ha lekaptok egy POLCZot a polcról és 2 perc melegítés után már kanalazhatjátok is a melengető ebédet vagy vacsorát.
Ha 2 percnél több időtök van, akkor készítsétek el például ezt a mennyei sütőtökös chilis babot, ami a fehérjedús bab mellett az ősz vitathatatlan kedvencével, a sütőtökkel kényeztet majd titeket. Tudtátok, hogy a sütőtök egy igazi vitaminbomba, ami például a szép és egészséges bőr megőrzéséhez szükséges tápanyagokat is tartalmazza? Emellett immunrendszerünk is hálás lesz, minél többet fogyasztunk belőle ősszel.
rágcsálnivaló
Ha két étkezés között nassolnátok, akkor az olajos magvakkal, diófélékkel, aszalt gyümölcsökkel nem tudtok mellényúlni. Remek vitamin- és ásványianyag források és segítenek leküzdeni az éhséget is. Ha önmagukban fogyasztanátok őket, fontos, hogy ezt mértékkel tegyétek! Olajos magvakból 1-2 maréknyit, aszalt gyümölcsökből napi 1 maréknyi fogyasztása ajánlott.
A nassolás új dimenziójába röpít titeket a Buba ball, ami a magvakat és az aszalt gyümölcsöket vegyítve tölti fel szervezeteteket energiával. Ezek a kis datolyagolyók tökéletesek ebéd utáni nassoláshoz, ráadásul a málnás és mangós ízeket most kedvezményesen szerezhetitek be webshopunkból a készlet erejéig!
18 féle POLCZ étel online vásárlása