Nincs is jobb érzés, mint amikor a reggeli napsugarak megsimogatják az arcunkat, madárcsicsergésre ébredünk, és kinyitva a sátorajtót, egy csodás táj látványa tárul elénk. A kempingezés és a lakóautózás pont ezt az érzést nyújtja: a szabadság illatát, a kalandok ízét és a természet közelségét. Egy olyan utazási forma, ahol nem csak új helyeket fedezhetünk fel, de önmagunkat is jobban megismerhetjük. A mindennapi élet rohanásából kilépve, a természetben megnyugodhatunk, feltöltődhetünk és igazán élvezhetjük az élet apró örömeit.
Kempingezés vagy lakóbuszozás?
Sátorban aludjunk? Vagy béreljünk lakóautót? Vagy rögtön vessük be magunkat az erdőbe és hallgassuk az állatok éjszakai neszezését? Milyen felszerelést vigyünk magunkkal? Mit együnk?
A szabadtéri kikapcsolódás szerelmesei számára számos lehetőség kínálkozik, a hagyományos kempingezéstől a vadkempingezésen át a lakóautózásig. Mindegyik más miatt remek kikapcsolódás, de azért sok minden közös bennük. Többek között az, hogy érdemes előre tervezni, átgondolni, mit vigyünk magunkkal. Ha pedig teljesen kezdők vagyunk a témában, fontos, hogy mérlegeljük, melyiket és miért próbálnánk ki, melyik áll hozzánk közelebb.
Kempingezés
A kempingezés a leghagyományosabb forma, ahol sátrat verünk fel egy kijelölt kempinghelyen. Ezek a helyek általában felszereltek minden szükséges kényelemmel, mint például mosdók, zuhanyzók, konyhák és gyakran egyéb szolgáltatások, mint például játszóterek vagy sportpályák. A kempinghelyek előnye, hogy biztonságosak, rendezettek és a legtöbb esetben minden szükséges szolgáltatás elérhető egy helyen. A legtöbb kempingben nem csak a sátrazást próbálhatjuk ki, hanem akár lakókocsit is bérelhetünk sátor helyett.
Sok esetben tóparttal, saját stranddal is rendelkeznek (vagy a közelben ezek megtalálhatók), így szinte ki sem kell mozdulni egy kis kalandért a kemping területéről. Ideális lehet családi nyaralásokhoz is, ha belekóstolnátok a sátrazás élményébe a gyerekekkel, de kevésbé nomád környezetben.
Vadkemping
A vadkempingezés lényege, hogy a kijelölt kempinghelyektől távol, a természetben táborozunk. Ez a forma azoknak való, akik szeretik az igazi vadont és a teljes szabadságot, illetve hajlandók lemondani az olyan komfortos dolgokról, mint egy zuhanyzó, vagy mosdó. Fontos, hogy a vadkempingezés számos országban és régióban szabályozott vagy tiltott, ezért indulás előtt mindig tájékozódjatok az adott terület szabályairól!
Lakóautózás
A lakóautózás egyre népszerűbb alternatíva a hagyományos kempingezéshez. A lakóautók kialakítása egészen eltérő lehet, találkozhatunk kisbuszból átalakított, kevésbé összkomfortos járgányokkal és óriási, minden kényelmet kielégítő lakóbuszokkal is. A lakóautózás előnye, hogy nagyobb kényelmet biztosít, mint egy sátor és lehetővé teszi, hogy rugalmasan tervezhessük az utunkat. Nem kell minden nap sátrat állítani és bontani, hanem csak kinézünk egy szimpatikus helyet és leparkolunk – a szabadban vagy akár egy kempingben. A lakóautókra azonban ugyanúgy vonatkoznak szabályok, mint a kempingezésre, különösen a parkolás és az állomásozás tekintetében. Egyes országokban korlátozzák a lakóautók parkolását bizonyos területeken, vagy külön engedélyt kell kiváltani a hosszabb távú állomásozáshoz.
Összességében mindegyik kempingezés formánál fontos, hogy mielőtt elindulnátok, érdemes utánajárni, milyen régiókban milyen feltételekkel verhetünk sátrat/állhatunk meg a lakóautónkkal vagy éppen vadkempingezhetünk.
Emellett pedig kiemelten fontos, hogy akárhol is vertek sátrat vagy álltok meg a lakókocsival, a környezetet mindig tartsátok tisztán, ha pedig továbbálltok, mindig törekedjetek az eredeti állapot visszaállítására!
Mit pakoljunk a táskába?
A szükséges felszerelés a kempingezés típusától és az egyéni igényektől függően természetesen változhat. És persze az is alakítja a táskánk tartalmát, hogy valamilyen járművel indulunk-e útnak, vagy éppen gyalogtúrára adjunk a fejünket.
Ezekre viszont biztosan minden szabadtéri kalandozáshoz szükségetek lesz.
Sátor vagy lakóautó
Ez lesz az otthonotok a túra alatt, így érdemes olyat választani, ami számotokra leginkább megfelelő. Sátor esetében az évszak, a létszám és természetesen a súly is fontos. Ha például hátizsákos túrát terveztek, akkor lehet, hogy a nagyiék ’80-as évekből rátok maradt sátorpakkja kicsit nehezebb lesz, mint amit szívesen cipelnétek. Szerencsére ma már elég nagy a választék a könnyen felállítható, kis súlyú sátrakból is. Autós túrákhoz viszont nagyon praktikusak a nagyobb méretre összecsukható, ,,feldobós” sátrak, amiket csak kibontotok és gyakorlatilag fel sem kell állítani, mert már készen vannak.
Lakóbusz esetében azt érdemes átgondolni, mennyire szeretnétek nomád kirándulást és hányan utaztok: elérhetők mosdóval, wc-vel felszerelt, akár 4-6 személyes buszok is, de kipróbálhatjátok a kisebb, akár átalakított buszokat is. FONTOS, hogy nem mindegyik típus vezethető B kategóriás jogosítvánnyal.
Hálózsák
Praktikus, ha kicsire összehajtható, de nagyon fontos, hogy milyen hőtartományra szánjuk. Nem mindegy, hogy expedíciós túrát terveztek a hegyekbe, vagy nyári melegben szeretnétek kempingezni valahol.
Derékalj
Érdemes készülni polfioammal, vagy ennek modernebb verziójával (derékalj), ami jól fog esni a sátorban
Egy jó hátizsák
Ha gyalogtúrát terveztek, elengedhetetlen kellék lesz, de a napközbeni túrázáshoz is érdemes egy kisebb, kényelmes táskával készülni. Jó, ha sok zsebe, fakkja van, ahova a különféle kellékeket elrejthetitek.
Főzőeszközök
Lakókocsis kiránduláshoz értelemszerűen akár több edénnyel, étkészlettel is felszerelkezhettek, de gyalogtúra, kemping esetében érdemes minimalizálni ezeket a legfontosabbakra. Jó, ha olyan edényeket, kiegészítőket választotok, amik akár több mindenhez is használhatók. Egy kisebb lábos, serpenyő, bögrék, tányérok, evőeszköz, gázmelegítő mindenképpen jó, ha van nálatok. Ja és persze a kávéfőzőről se feledkezzünk meg…ha olyan nagy rajongók vagytok, mint mi.
Élelmiszer
Elsősorban akkor igényel nagyobb tervezést ezt a topic, ha mindentől távol tervezitek a kikapcsolódást, hiszen akkor előre meg kell tervezni, mit fogtok enni az elkövetkező napokban. Alapvetés viszont, hogy érdemes gyorsan elkészíthető, komplett fogásokkal készülni, illetve hűtő hiányában olyan ételeket betárazni, amiket nem kell hűteni.
Víz
Fontos a megfelelő mennyiségű ivóvíz, kulacsot mindig vigyetek magatokkal!
Ruhanemű
Az időjárásnak megfelelő, réteges ruházat, valamint váltásruha mindig legyen nálatok.
Fényforrás
Lámpákkal, zseblámpákkal érdemes minden esetben készülni, ebből elemeset vagy éppen dinamósat is választhattok, praktikus, ha felakaszthatók is.
Elsősegély-készlet
Bármilyen sérülés esetén jól jöhet, érdemes alap gyógyszerekkel is feltölteni a készletet.
Navigáció
Applikáció vagy térkép, ha internet hiányában lesztek.
Telefon és töltő
Érdemes készülni powerbankekkel is, hiszen a természetben nem feltétlenül lesz más töltési lehetőségetek.
Milyen ételeket vigyünk kempingezésre, lakóautózásra?
A kempingezés során az ételkészítésnek praktikusnak és gyorsnak kell lennie – már persze, ha nem a legmodernebb lakóbusszal mentek nyaralni, ahol egy teljesértékű konyha áll rendelkezésetekre. A meleg étel szuperül tud esni egy kalandos nap végén, de érdemes egyszerűen elkészíthető ételekkel készülni, amit pikk-pakk összedobhatunk akár tábori körülmények között is. Ilyenkor a pihenés az első, senki sem szeretne órákig főzőcskézni az aprócska konyhában vagy a tűz körül.
Jó választás lehet a konzerv és üveges élelmiszer, a száraz élelmiszerek, mint a tészta vagy rizs, valamint a gyümölcsök és zöldségek. Ne feledkezzetek meg az egészségtudatos snack-ekről sem, amelyek energiapótláshoz is ideálisak.
A POLCZ készételek akár hátizsákos túrákhoz is ideálisak, hiszen kis helyen is elférnek és nem kell őket hűtőben tárolni, lakóautóba pedig több kedvenceteket is bepakolhatjátok. Ehetitek őket hidegen, vagy akár egy kis kempingfőzőn megmelegítve is, de gyors receptekhez is tökéletesek alapanyagként.
Ilyenek lehetnek például a tortillák, vagy egy laktató szendvics reggelire és túrázáshoz is. De, ha egy gyors tészta ételre vágytok, akkor sem kell hatalmas főzésekbe bonyolódni, hiszen a Zöldséges lencseragunkkal vagy a Zöldséges csirkeraguval 5 perc alatt ,,hamis” padtahi tésztát varázsolhattok az asztalra.
A kiürült befőttesüvegek pedig tökéletesek tárolónak is: töltsétek meg őket magvakkal és mehetnek a táskába, vagy használjátok őket pohárként a kempingben.
Legyen szó kempingről, lakóautózásról vagy vad tájak felfedezéséről egy túratáskával, a POLCZ készételek bármikor a segítségetekre lehetnek. Vigyétek őket magatokkal és élvezzétek a finom és tápláló falatokat bárhol, bármikor!
20 féle POLCZ étel online vásárlása